Załuż po raz 10 ze Słowakami

Odbiór Administracyjny i Badanie Kontrolne, przeprowadzone na sanockim rynku rozpoczęło 44 Bieszczadzki Wyścig Górski, inicjujący FIA IHCC oraz Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. W Sanoku pojawiło się 107 kierowców. Podczas przedwyścigowej konferencji prasowej organizatorzy – Wiesław Dymiński, Prezes Automobilklubu Małopolskiego i Marcin Fiejdasz – Dyrektor wyścigu podkreślali rekordową frekwencję podczas imprezy: na liście zgłoszeń znalazło się 111 kierowców z 7 krajów europejskich. Stało się tak za przyczyną prowadzonych podczas imprezy klasyfikacji międzynarodowych ( FIA IHCC i FIA CEZ) i krajowych

( mistrzostwa Polski Słowacji). Pojawiły się także klasyfikacje aut historycznych. Po raz 10 wyścig w Załużu jest także eliminacją słowackiego czempionatu.

Obecni na konferencji przedstawiciele władz samorządowych regionu i miasta podkreślali wagę tego typu wydarzeń dla promocji Podkarpacia, deklarując inwestycje w rozwój infrastruktury. Właśnie w tym regionie powstaną kolejne obiekty Centralnego Ośrodka Sportu – co zapowiedział Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro zadeklarował z kolei m.in. poprawę infrastruktury drogowej miasta ( obwodnica). Obaj zgodnie podkreślali zaangażowanie władz w przyszłoroczny, jubileuszowy wyścig, powiązany z 50 – leciem działania Automobilklubu Małopolskiego.

W konferencji uczestniczył Igor Drotar, wielokrotny rajdowy i wyścigowy mistrz Słowacji i Czech, wyścigowy mistrz Polski. Podkreślał znakomite walory sportowe trasy, na której, mimo zwężenia drogi przed pierwszym ostrym zakrętem, osiąga czasy o kilka sekund lepsze, niż kilkanaście lat temu. Z jednej strony zmieniły się generacje samochodów, z drugiej poprawiło to bezpieczeństwo zawodów. Długość trasy 44 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego to 4688 m, zawodnicy będą mieli do pokonania 14 zakrętów, w tym 10 tzw. patelni.

W Sanoku nie zabrakło ubiegłorocznych mistrzów Polski:

Waldemar Kluza: Dla mnie Załuż jest szczęśliwy i bardzo lubię tu wracać, bo na wyjściu z każdej „patelni” frajda z Jazdy jest niesamowita. Newralgcznym miejscem jest prosta startowa, po której naprawdę ciężko znaleźć idealny punkt hamowania do ciasnego zakrętu.

Dubai: zeszłoroczny wyścig był dla mnie bardzo udany, liczę na powtórzenie sukcesów. Konkurencja jest bardzo mocna, ale jesteśmy – jak zawsze – dobrze przygotowani.

Więcej informacji: strona 44 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego www.zaluz.cba.pl oraz na oficjalnej stronie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski: www.gsmp.pzm.pl. Na obu portalach śledzić będzie można wyniki online, przygotowywane przez portal www.wyniki-online.pl oraz relację telewizyjną z trasy.

Foto: Agnieszka Wołkowicz -Agencja UMA, wolne od materialnych praw autorskich.